Wasserlauf – vodní patro (komplex důlních děl v nadpatří 1. patra) je klasickým příkladem systémového a racionálního využití vodní energie při exploataci rudního ložiska. S postupem těžby do větších hloubek vzrůstala potřeba čerpání důlních vod, ražby hlubších odvodňovacích – dědičných štol, včetně ražby nových moderních svislých jam (Vojtěšská šachta – zaražena 1779, Anenská šachta – 1789). Ustanovením Jana Antonína Alise do funkce královského hormistra a huťmistra v roce 1772 byla zahájena éra největšího rozmachu příbramského dolování. Využití tehdy dostupných technických zařízení bylo základním předpokladem úspěšného báňského podnikání. Do poloviny 19. století byla téměř jediným energetickým zdrojem pro zajištění intenzivního rozvoje těžební a úpravnické činnosti voda, která sloužila nejen k pohonu důlních a úpravenských zařízení, ale i ve vlastním úpravenském a hutním procesu. Z tohoto důvodu byla vodnímu systému věnována velká pozornost.
Aplikovaný vodní systém vznikal postupně, byl neustále zdokonalován a vylepšován. Názorným příkladem je umístění vodní turbíny v jámě Martin (dnes v areálu firmy Halex – Schauenberg) ve 2. polovině 19. století, zajišťující provoz drtíren.
Úvodní revizní a zajišťovací práce vodního patra mezi doly Anna a Vojtěch byly zahájeny v roce 2000 o.z. RD Příbram s.p. Rudné doly Příbram a dokončeny o.z. SUL Příbram s.p. DIAMO Stráž pod Ralskem. Převážná většina těchto prací byla prováděna na základě závazných příkazů a opatření Obvodního báňského úřadu Příbram (k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, bezpečnosti provozu a k ochraně zákonem chráněných obecných zájmů), tzn. především zajištění dlouhodobé stability povrchu. Práce prováděly dodavatelsky firmy Selucký, Stuchlík, SSTP Loskot, Spolek Prokop Příbram a ve vlastní režii pracovníci Provozu Příbram o.z. SUL Příbram, s.p. DIAMO.
Mezi významné akce patří například zajištění přístupu do nadpatří 1. patra jámou Martin, zajištění hloubení pod bývalou cáchovnou dolu Anna (v současné době hlavní přístup s dopravou osob pomocí výtahu), zajišťovací práce v ústí komínů z komory vodního kola před cáchovnou dolu Anna, úvodní revizní a zajišťovací práce vodního patra mezi doly Anna a Vojtěch (vyčištění od opadávek, obtrhávek a bahnin, zajištění mělkého podzemí dolu Vojtěch, revize Petrských jam) a zejména sanace závalu „vodní štoly“ v křížení s Protiklonnou žílou.
V závěrečné fázi výše uvedených zajišťovacích prací byla navázána úzká spolupráce s Hornickým muzeem Příbram, která vyústila v uzavření dohody o využití tohoto komplexu důlních děl mezi doly Anna a Vojtěch, tzv. Wasserlauf, pro kulturní a vzdělávací účely. Na základě předchozích dohod bylo Hornickým muzeem Příbram zrealizováno výtahové zařízení pod cáchovnou dolu Anna a útěkové schodiště pod strojovnou dolu Vojtěch.