Hornické muzeum Příbram pokračuje v mezinárodní spolupráci
Hornické muzeum Příbram se podílí na řadě mezinárodních projektů. Co se na tomto poli událo v druhé polovině letošního roku a jak bude mezinárodní spolupráce pokračovat, se dozvíte v tomto článku.
Hornické muzeum Příbram v minulosti připravilo ve spolupráci s partnerským hornickým muzeem, archivem a Technickou univerzitou v Clausthal-Zellerfeld v SRN mezinárodní tematickou výstavu nazvanou Z historie drátěných těžních lan. Expozice přibližuje významnou kapitolu v dějinách báňského podnikání, vynález drátěných těžních lan, ke kterému došlo v polovině 19. století právě v tomto německém městě, a odtud se tento objev šířil dále do světa. Mezi prvními byla drátěná těžní lana vyráběna v Příbrami na Březových Horách, odkud byla postupně vyvážena do jednotlivých báňských revírů u nás i v zahraničí. Drátěná těžní lana sehrála od poloviny 19. století v dějinách světového hornictví nezastupitelnou roli.
První prezentace výstavy o historii drátěných těžních lan se odehrála v roce 2011 v Hornickém muzeu Příbram. Výstava následně putovala po technických muzeích v ČR, Německu, Rakousku, Polsku a Slovensku. Naposledy byla instalována v hornickém městě Marienberg v SRN v termínu 4. 5. – 19. 10. 2023. V příštím roce bude k vidění v německých hornických městech Könighshain, Beuster, Theuern a Reinsdorf.
Z dalších aktivit je možné uvést, že Hornické muzeum Příbram bylo pozváno starostou města Neukirchen b. Hl. Blut v Bavorsku Markusem Müllerem na vernisáž výstavy věnované přírodním katastrofám na území Česka a Bavorska, včetně důlních neštěstí. Kurátorem tohoto projektu je Wolfgang Schwarz ze spolku Adalbert-Stifter. Byla zdůrazněna důležitost dokumentace těchto mimořádných událostí, ke které přispívá i spolupráce našich muzeí.