Ohlédnutí za Prokopskou poutí

O víkendu 6. 7.–7. 7. 2024 se v Příbrami konala tradiční Prokopská pouť, největší česká hornická pouť. Nedělní program zahájil průvod horníků a hutníků ve slavnostních uniformách z četných spolků z tuzemska i ze zahraničí, který vyšel v 9 hodin z náměstí T. G. Masaryka směrem ke kostelu sv. Prokopa na Březových Horách, kde se poté uskutečnila polní mše.

V odpoledních hodinách byla v Hornickém muzeu Příbram slavnostně otevřena zrenovovaná část expozice v šachetní budově Ševčinského dolu. Této události se vedle zástupců muzea v čele s ředitelem Josefem Velflem zúčastnili představitelé Římskokatolické farnosti u sv. Vojtěcha, Poslanecké sněmovny, Středočeského kraje, města Příbram, hornických spolků a partnerské organizace DIAMO, s. p.

Poté se na nádvoří odehrály dobové scénky na téma na téma boje o stříbro k zakoupení parního těžního stroje v roce 1914. V kulturním programu vystoupili členové Divadla Tomáše Bílka a Soubor svatohorských trubačů. Do expozic a podzemních tras zavítalo během dne okolo 5000 spokojených návštěvníků.