Detail akce | Běh pro republiku

Běh pro republiku

Běh, Vojna.jpg
21. 10. 2018 Památník Vojna Lešetice  
Běh pro republiku se uskuteční 21. 10. 2018 v okolí Památníku Vojna u Příbrami v rámci oslav 100 let vzniku ČSR. Bude připraven bohatý doprovodný program a prohlídky.

Program:

9:00–10:00 registrace běžců v areálu Památníku Vojna, pobočce Hornického muzea Příbram

10:00 start dětské kategorie (200 m)

10:30 start kategorie dospělých (5 km)

11:15–11:30 ocenění účastníků dětské kategorie a vyhlášení vítězů kategorie dospělých


Na Den památky obětí komunistického režimu 27. června představí organizátoři na internetových stránkách behprorepubliku.blogspot.com visuál čísla akce Běh pro republiku.

„Vzpomenout chceme na všechny, kteří utvářeli demokratickou identitu naší země a jejich příběhy se můžeme inspirovat i dnes. Datum je symbolické, dne 27. června 1950 byla komunisty popravena Milada Horáková, několik měsíců před ní byl komunisty ubit k smrti kněz Josef Toufar, dále chceme připomenout generála Tomáše Sedláčka nebo Františka Zahrádku. Každé startovní číslo bude navíc obsahovat unikátní QR-kód s příběhem a na číslo bude možné napsat i to pro koho běžíme“, dodává Josef Hovorka.

Běh se koná na oslavu vzniku republiky s cílem připomenout si osud lidí uvězněných v táboře Vojna a v dalších komunistických vězeních. Mnozí z vězněných se často ocitli na útěku a museli tedy běžet, proto dnes pořádáme běh svobody a demokracie. V tomto komunistickém lágru byli uvězněni také vojáci, kteří se podíleli na osvobození naší země během 2. světové války.

Okruh zavede běžce kolem Památníku Vojna přes Žežice a Lešetice zpět k památníku, celková je délka 5 km. V okolí Památníku Vojna vzniklo v minulosti sedm informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů.

„Pro běh jsme se inspirovali v Berlíně, kde každoročně pořádají běh podél Berlínské zdi, jako připomínku všech, kteří zahynuli v letech 1961 až 1989 při pokusu se dostat na svobodu,“dodává organizátor běhu Josef Hovorka.

Příběh
Tomáš Sedláček
byl v roce 1944 rozkazem československého ministerstva národní obrany převelen na východní frontu - na Duklu, po válce působil jako profesor na Vojenské akademii v Praze. Roku 1951 je zatčen za údajné spiknutí. Mučili ho v proslulém Domečku, ve vyšetřovně v Kapucínské ulici v Praze. Odsouzen k doživotnímu vězení, držen ve Valdicích, na Mírově, v Leopoldově, na Bytízu nedaleko Příbrami. Po amnestii v roce 1960 pracoval jako stavební dělník, později jako projektant-asistent. Armádní generál Tomáš Sedláček zemřel 27. srpna 2012 ve věku 94 let. V rámci běhu si také připomeneme 100 let od narození tohoto významného armádního generála, jehož život symbolizuje celé československé 20. století.

Projekt podpořilo město Příbram, Památník Vojna u Příbrami (pobočka Hornického muzea Příbram), Czech Tourism a FYTOS fruit.

Registrace jsou možné na internetových stránkách:

https://behprorepubliku.blogspot.com

 Pozvěte také své přátele

https://www.facebook.com/events/189936258299540/

Kde: Příbram – Památník Vojna, 21. října 2018 v 10:30 hodin