Detail akce | Československý uran jako daň za osvobození

Československý uran jako daň za osvobození

mezery01.jpg
10. 9. 2010 Památník Vojna Lešetice  
Unikátní scénický dokument o horečnaté těžbě uranové rudy u nás v 50. a 60. letech 20. století; pořádáno v rámci Dnů evropského dědictví.

Občanské sdružení Mezery připravilo scénický dokument "Československý uran jako daň za osvobození", v rámci Dnů evropského dědictví, jako úvod k 3. části celorepublikového cyklu Cesty energie 2009-2013 s tématem energetických zdrojů střední Evropy.

Scénický dokument pojednává o souvislostech horečnaté těžby uranové rudy po druhé světové válce na našem území v padesátých a šedesátých letech minulého století, o vzniku táborů nucených prací a poté nápravně pracovních táborů, o podmínkách v nich, o chovancích a vězních, novodobých otrocích, kteří v těchto táborech byli přinuceni pracovat, a o rebeliích a útěcích z těchto táborů. Scénický dokument je koncipován na základě archivních materiálů, výpovědí vězňů a dalších historických pramenů. Odehraje se v autentických prostorech Památníku Vojna Lešetice ve třech částech:

  • prohlídka s odborným výkladem
  • scénické provedení archivních dokumentů
  • diskuze odborníků a pamětníků s širokou veřejností

Tvůrci

Režie: Miroslav Bambušek
Dramaturgie: Jan Kačena, Lucie Ferenzová
Hudba: Jakub Kudláč
Produkce: Ewan McLarenHrají: Jakub Čermák, Jindřiška Křivánková (Divadlo Komedie), Miloslav König (Divadlo v Dlouhé), Phillip Schenker (Divadlo Archa) a jiní
Hosté: historici, pamětníci T. Bursík, F. Bártík, F. Zahrádka

Projekt se koná za podpory Ministerstva kultury ČR a Hornického muzea Příbram

Rezervace vstupenek: cestyenergie@volny.cz
Prodej na místě: 50 Kč

Doprava do místa konání:
Možnost dopravy speciálním autobusem z Prahy a zpět (pozor, omezená kapacita, přihlaste se včas na cestyenergie@volny.cz

Další informace:
Ewan McLaren
Občanské sdružení Mezery
tel.: +420 724 066 949
e -mail: cestyenergie@volny.cz
www.perzekuce.cz


CESTY ENERGIE
 

Scénický dokument "Československý uran jako daň za osvobození" je součástí projektu Cesty energie 2009-2013 o energetických zdrojích Česka. Předcházela mu v Ostravě uvedená inscenace "Zdař bůh!" jako pocta hornictví (získala Cenu Divadelních novin) a v Praze inscenace "Voda: Copak neslyšíš, jak řeka řve?" V roce 2011 a 2012 budou následovat představení o uranu a o ropě. Autoři a producenti projektu Cesty energie jsou Miroslav Bambušek a Ewan McLaren.

MEZERY, o. s.

Občanské sdružení Mezery se dlouhodobě zabývá divadelní reflexí společenských témat, které realizují v nedivadelních, tzv. site specific, prostorách. Mezery založil v Lounech v roce 1999 producent, režisér a dramatik Miroslav Bambušek. Roku 2004 sdružení přesídlilo do Prahy, kde nejprve realizovalo projekt "Balkánská sezóna" a poté reflexi soudobých českých dějin, projekt "Perzekuce", týkající se mimo jiné česko-německé otázky. Vedle divadelních inscenací sdružení Mezery produkuje i filmy, například "Efekt přihlížejícího" a "Jan Hus - mše za tři mrtvé muže".

 

Fotogalerie

mezery02.jpg