Detail akce | Havíř a les

Havíř a les

Šiškový fořt, Bohumír Koubek, 1980, Hornické muzeum Příbram
9. 9. 2019 – 31. 8. 2020 Hornický skanzen Březové Hory - hornický domek  vhodné pro děti a školy
Expozici hornického domku zpestřuje připomínka havířů domkářů, zvláštní skupiny obyvatel hornického města a přilehlých podbrdských vesnic.

Vystaveny jsou historické i současné řezby a malby tematicky čerpající z prostředí brdského lesa.

Expozice je přístupná v rámci běžných prohlídek hornického domku.


Život havířů, kteří bydleli ve vlastním domku nadohled brdského lesa, se od způsobu života horníků bydlících ve městě v mnohém lišil. Chalupa se zahrádkou a malým chlívkem dávala majiteli možnost vypěstovat si pár brambor, vydržovat kozu, králíky nebo čuníka. Nedaleký les znamenal zdroj přivýdělku, surovin, ale i kýženého odpočinku.

Mladí havíři se nechávali najímat jako lesní dělníci, častěji si takto přivydělávali horníci v provizi. V lese bylo běžné žnout trávu a sbírat spadané klestí. V létě se chodilo na houby a na jahody, které představovaly jak zpestření jinak fádního jídelníčku, tak i významný příspěvek do rodinného rozpočtu, protože zájemců o koupi lesních plodů se ve městě našlo vždycky dost. Někteří z havířů mívali v lese pronajatou malou honitbu, pro většinu ostatních však zůstával velkým pokušením lesní pych. Zároveň byl brdský les oázou klidu, kde po těžké, nebezpečné práci v podzemí nacházel havíř tolik potřebnou duševní rovnováhu. Manuálně zruční, múzou políbení šťastlivci, velebili hvozdy jako nevysychající inspirační pramen.

 

Fotogalerie

Fabián, ochranný duch brdského lesa, Míla Pichl, 2017, Hornické muzeum Příbram
Šiškový fořt, autor neznámý, 2. polovina 20. století, Hornické muzeum Příbram
Pekárkův statek pod lesem v Oseči, Václav Lexa, 1906, Hornické muzeum Příbram
Rekonstrukce zimní výzdoby oken na Podbrdsku
Šiškáči na malbičce F. Máchy, 2008, soukromá sbírka