Detail akce | Když si havíř nosil práci domů

Když si havíř nosil práci domů

Přenosný mechanický štufnverk s těžní budovou volně inspirovanou historickým areálem dolu Ferdinand. Příbram, autor neznámý, konec 19. století.
5. 9. 2020 – 31. 8. 2022 Hornický skanzen Březové Hory, hornický domek  vhodné pro děti a školy
Havíři při práci v dole často narazili na pěknou „štufu“, tj. vzorek minerálu. Nejzajímavější z nich odevzdávali báňským úředníkům obvykle jako ceněné sbírkové vzorky, z nichž se část dostala i do kolekce Hornického muzea Příbram. Některé minerály horníci schovávali buď pro sebe na památku, nebo je schraňovali pro zručnější kolegy, kteří z třpytivých nerostů dokázali vytvořit nejrůznější předměty.

Nejpracnější byly často volně stylizované statické i pohyblivé modely dolů s havíři dobývajícími blyštivé poklady ze zemského lůna. O něco jednodušší kousky představovaly kalamáře z rud, stojánky na hodinky nebo na fotografie. Z minerálů byly pro příbramskou oblast nejtypičtější jemně drcený galenit, krystaly pyritu, kalcitu, sideritu nebo barytu.

Vedle historických štufnverků a dalších předmětů zdobených březohorskými minerály jsou vystaveny řezby figurek havířů. Prezentaci doplňuje sada akvarelů s hornickou tematikou z počátku 20. století malujícího havíře Václava Lexy (1853–1927).

Expozice je přístupná v rámci běžných prohlídek hornické chalupy.

 

Fotogalerie

Horníci při práci, akvarel, V. Lexa, Příbram, 1906
Havíř v uniformě, autor neznámý, konec 19. století.
Havíř roztloukající rudu, soustružená hračka s doplňky z chlebové hmoty, ak. sochař Bohumír Koubek, okolo 1970.
Stojánek na kalamář vyrobený Janem Šmoldasem, který fáral na šachtě č. 16. Březnice, Jan Šmoldas, 2. třetina 20. století.