Detail akce | Krásy březohorského podzemí - výstava fotografií

Krásy březohorského podzemí - výstava fotografií

František Slezák.jpg
9. 8. 2019 – 31. 3. 2020 Hornický skanzen Březové Hory - důl Vojtěch  
Výstava uměleckých fotografií Františka Slezáka z podzemí i povrchu březohorských dolů při příležitosti jeho 80. narozenin. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 8. 8. 2019 od 18 hodin.

František Slezák

František Slezák se narodil v roce 1939 v Berouně. Původním povoláním je elektrotechnik. Poté získal vzdělání v oblasti umělecké fotografie na Akademii věd a umění v Hradci Králové a na FAMU v Praze. Od roku 1969 žije v Příbrami.  Zúčastnil se řady kolektivních výstav v Česku a na Slovensku, realizoval i několik výstav autorských. Je členem uměleckého sdružení „Orbis Pictus: Europa“.

 

Slovo autora

Budiž mně dovoleno vzpomenout dob mýtických k Příbrami se vztahujících, kdy bájná kněžna Libuše prorokovala na vrchu Březovém veliké bohatství stříbra. Možná odtud se odvozuje název místa proslulého hornickou činností – Březové Hory, kde se kutalo již od dávných dob. Stříbrná ruda však nepřinášela jen bohatství a slávu, ale také bídu a utrpení těch, kteří často s nasazením vlastních životů stříbrnou rudu dobývali z nitra země. Snad proto se víra horníků obracela v tomto podzemním světě zejména ke svatému Prokopovi, patronu českých havířů. V alegorii dobra a zla svatý Prokop drží čerta na řetězu, stejně jako my se snažíme dostat zlo na řetěz. Součástí důlního podzemí byli malí skřítkové – permoníci, kteří horníkům pomáhali v jejich těžké práci a zároveň trestali lidskou pýchu a nespravedlnost.

Jedno staré přísloví říká: „Obraz má cenu tisíce slov.“ V obrazech proto najdete vše z bájí o našich dolech, ale i z krásy umu našich předků.

Věřím, že i Vám zhlédnutí obrazů přinese pocit krásna, jež jsem se pokusil v nich zaznamenat.

Váš autor fotografií František Slezák