Detail akce | Masopust v Hornickém muzeu Příbram

Masopust v Hornickém muzeu Příbram

IMG_0551.jpg
20. 2. 2010 Březové Hory - Ševčinský důl  
Tradiční masopustní průvod, rej masek a žertovné masopustní scénky.

Masopustní období, přestože dnes již ztratilo vlivem křesťanství svůj původní význam, vyvolává dodnes hluboko v lidských genech zakořeněné stopy pohanských oslav konce zimy a příchodu jara, potřebu uvolnění před vážnou dobou v čase nouze, kdy loňské zásoby docházejí a do nové sklizně je ještě daleko. Staré mytologie byly založeny na střídání chaosu a řádu. Aby mohl nastat řád, stvoření nového času a života, musí mu předcházet chaos. A tím je vytvoření nepřehledné situace za pomoci masky, kdy se člověk stává něčím nebo někým jiným než ve skutečnosti. Také divoké tance a reje, hluk a alkohol přispívají ke krátkodobému narušení sociálního pořádku. Opětovný řád nastává v den jarní rovnodennosti, přelomovém dni, kdy chaos končí a začíná příprava na Velikonoce, velký půst, původně vyvolaný právě vyčerpáním potravinových zásob po zimním období.

Každoroční konání masopustu v Hornickém muzeu Příbram navazuje na dávné tradice. Ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, který oslavy organizuje nepřetržitě již 80 let, muzeum připravuje letošní masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a hudebním doprovodem na sobotu 20. února dopoledne v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách a odpoledne ve Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočce Hornického muzea Příbram.
Masopustní průvod, tvořený kostýmovanými postavami, vyjde ráno ze staré hornické obce Bohutín v čele s brdským duchem Fabiánem. Zhruba v 10 hodin dorazí za doprovodu kapely před nádvoří Ševčinského dolu v Příbrami na Březových Horách, kde jej uvítá ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl. Průvod požádá o možnost vstupu a provozování masopustních taškařic, které se pak plně rozvinou na prostranství mezi šachetní budovou a strojovnou. Program budou tvořit žertovné scénky spjaté s regionem a tematikou hornictví. Průvodu a dalšímu dění obvykle přihlížejí stovky diváků a zájem bývá rok od roku větší.

Zvýhodněné vstupné 1 Kč.

 

Fotogalerie

IMG_0552.jpg
IMG_0576.jpg
IMG_0656.jpg
IMG_0673.jpg
IMG_0683.jpg
IMG_0696.jpg