Detail akce | Nové historické kostýmy v Hornickém muzeu

Nové historické kostýmy v Hornickém muzeu

PB102600final.jpg
15. 11. 2021 – 31. 12. 2021  
K atmosféře hornického domku už léta patří řemeslníci v dobových oděvech. První kostýmy muzeum pořídilo v roce 2007, a protože po letech intenzivní služby si už zasloužily náhradu, nechali jsme letos ušít čtyři kompletní dámské kostýmy z konce 19. století. Naším cílem byla co největší autenticita, při návrhu kostýmů jsme vycházeli z dobových fotografií i vzpomínek pamětníků a střih na vypasovaný kabátek jsme nakreslili podle originální dobové krejčovské příručky.
Kromě kabátku nosily ženy havířů dlouhé široké sukně s flanelovými spodničkami, které je chránily před chladem, v pase si uvazovaly zástěru, aby se při práci neušpinily a na hlavě nechyběl šátek uvázaný na babku. Nákup oblečení byl tehdy pro chudobné hornické rodiny výrazným zásahem do rozpočtu a ani dnes, pokud se chceme držet historicky věrných čistě přírodních materiálů jako je len, vlna nebo vzorovaná bavlna, to není levná záležitost.
 
Z tohoto důvodu jsme byli velmi rádi, že nám na pořízení kostýmů poskytla finanční příspěvek 5 tisíc korun Nadace Landek Ostrava, která se mimo jiné zabývá seznamováním veřejnosti s historií hornictví a obnovou starých hornických tradic a zvyků. První příležitostí vidět nové kostýmy budou oblíbené Vánoce v hornickém domku - sledujte naše webové stránky nebo muzejní facebook, kde najdete aktuální informace.
 

Fotogalerie

PB102554.jpg
PB102586final.jpg