Detail akce | Připomínka bitvy u Slivice

Připomínka bitvy u Slivice

P5120719.jpg
11. 5. 2019 Slivice u Příbrami  vhodné pro děti
Pietní akt u Památníku Vítězství, prezentace historické a soudobé vojenské techniky, dynamická ukázka bojů na Příbramsku v r. 1945.

V sobotu 11. 5. 2019 se odehraje každoročně pořádaná populární akce v areálu Památníku Vítězství na Slivici u Milína, který byl před 74 lety dějištěm poslední bitvy 2. světové války v Evropě: právě zde 11. 5. – 12. 5. 1945 padly poslední výstřely. Na přípravách připomínky této bitvy a dalším doprovodném programu se podílí Armáda ČR, Obec Milín, Město Příbram, Hornické muzeum Příbram, kluby vojenské historie, Policie ČR, Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje a Český svaz bojovníků za svobodu.

Od 10 hodin čeká všechny zájemce o válečnou historii a vojenství výstava techniky a výzbroje Armády ČR, klubů vojenské historie a rovněž ukázka techniky a vybavení Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a Policie ČR. Ve 12 hodin bude následovat pietní akt zahájený fanfárami Souboru svatohorských trubačů, při němž zástupci organizátorů spolu s dosud žijícími veterány války vzdají hold padlým. Pomyslným zlatým hřebem programu bude připomínka bitvy, která začíná ve 13 hodin. Její součástí a nepochybně velkým lákadlem budou ukázky bojů, které se odehrály v tomto regionu z 11. na 12. května 1945 a zapsaly se do dějin vojenství jako poslední bitva 2. světové války v Evropě.

Mezi prezentovanou technikou na straně někdejšího nepřítele, hitlerovského Německa, se objeví například samohybné dělo SdKfz 11, obrněná vozidla SdKfz 247 a 221, terénní vozidla KdF či motocykly BMW a DKW. Na straně vítězů nebude chybět sovětské samohybné dělo SU-85, obrněné vozidlo BA-64, terénní automobily, řada vojenských motocyklů K-750, M-72, BMW, R-71, u americké armády nákladní vozy GMC, Dodge a samozřejmě plejáda Jeepů. Následovat budou dynamické ukázky činnosti 13. dělostřeleckého pluku Jince s prezentací samohybné kanónové houfnice Dana a další techniky. Představí se i Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje a Policie ČR, která mimo jiné předvede jízdu se čtyřkolkami Gladiátor.