Detail akce | Rok na vsi. Život hornických obcí Příbramska ve vzpomínkách pamětníků 1870–1940

Rok na vsi. Život hornických obcí Příbramska ve vzpomínkách pamětníků 1870–1940

Rok na vsi.jpg
1. 5. 2018 – 28. 12. 2018 Březové Hory - důl Vojtěch  vhodné pro školy
Výstava mapuje jeden roční cyklus od konce zimy do podzimu na příkladu podbrdských vesniček Podlesí, Orlova, Oseče nebo Drahlína. Vernisáž se uskuteční ve středu 2. 5. od 18 hodin.

V letošním roce uplyne 40 let od úmrtí Vlasty Kyliánkové (1907–1978), pilné sběratelky lidové kultury na Příbramsku. Na popud a ve spolupráci s manželem Emanuelem Kyliánkem (1902–1967), rodákem ze Starého Podlesí, během bezmála pěti desítek let společně zachycovali vzpomínky svých příbuzných, přátel a známých na dětství a život předků. Jejich prostřednictvím před námi ožívají příběhy staré desítky let, zvyky a tradice, především však všední život našich předků, převážně havířů na Podbrdsku, jejich starosti i radosti.

Komentované prohlídky s autorkou výstavy po předchozí objednávce na telefonním čísle 725 970 880. Minimální počet účastníků: 5.

Scénář: PhDr. Lenka Blažková, Ph.D.
Grafický návrh: Ing. Jaromír Kabíček


Slavnostní zahájení se uskuteční ve středu 2. května od 18 hodin. Uvedou ho hrané vzpomínkové vstupy z dob, kdy na venkově bývalo o něco živěji než dnes. Na stereotypní práci zavzpomíná ospalá a bojácná šička rukavic, další dívka připomene, jaký účes a líčení byly ideální pro družičku v procesí, žena havíře přítomné zasvětí do módních triků stylu "chudě, přesto šik" a havíř v provizi vylíčí dramatický souboj svého kolegy se skutečným medvědem.

 

Fotogalerie

Kyliánkovi, svatební fotografie..jpg
bál..jpg
bydlení...jpg
kozí kraj.jpg
loutkář.jpg
pes.jpg