Detail akce | Vánoční nálada v Hornickém muzeu Příbram

Vánoční nálada v Hornickém muzeu Příbram

vánoce.jpg
22. 11. 2021 – 9. 1. 2022 Hornický skanzen Březové Hory, Muzeum zlata Nový Knín, Skanzen Vysoký Chlumec  vhodné pro děti a školy
Hornické muzeum Příbram připravilo pestrý předvánoční program, díky němuž si návštěvníci připomenou, jak lidé před více než sto lety prožívali tyto svátky.

Mikuláš v podzemí

Hornické muzeum připravilo novinku, kterou je mikulášská nadílka v podzemí dolu Anna. Hornický Mikuláš na dole Marie pořádaný Spolkem Prokop byl letos zrušen; chcete-li se podívat za Mikulášem a čertem do tajemného podzemí, využijte naší nabídky. Program je připraven na sobotu 4. 12. 2021, bližší informace zde.


Vánoce v hornickém domku a Štědrovečerní šichta

O víkendu 11. – 12. 12. 2021 se návštěvníci mohou těšit na oblíbené Vánoce v hornickém domku, kde si budou moci prohlédnout tradiční hornickou vánoční výzdobu, podívat se na ukázky původních zvyků a rukodělné tvorby a zároveň si tuto činnost také vyzkoušet; například zhotovování betlémových figurek, pečení a zdobení perníčků, lití olova a další. Ve stejném termínu bude pro zájemce o hornické tradice připravena také ukázka pracovního Štědrého dne – tzv. Štědrovečerní šichta odehrávající se v areálu dolu Anna ve slavnostně vyzdobené Prokopské štole, kam se dovezou důlním vláčkem. Následovat bude nadílka v podzemí u stromečku v těsném sousedství nejhlubší jámy březohorského rudního revíru (1 600 m), zpěv koled, a na každého z příchozích bude čekat na památku drobný dárek.


Tradiční i netradiční betlémy

Od soboty 4. 12. 2021 do neděle 9. 1. 2022 mohou zájemci o místní tradice zavítat na výstavu Příbramské betlémy, kterou Hornické muzeum Příbram prezentuje ve spolupráci se Spolkem Příbramští betlémáři v Galerii Františka Drtikola. Výstava nabízí ke zhlédnutí dvě desítky historických i současných betlémů z příbramského regionu. Jádro expozice tvoří cenné historické betlémy z konce 19. a první poloviny 20. století, představující ukázku tvorby horníků z Příbrami i okolí. Doplněny jsou novějšími pracemi, jejichž autoři k tvorbě přistoupili inovativním způsobem a místo dřeva si zvolili méně obvyklé materiály, například textil, keramiku, vlněnou přízi, cín či kameny. Nejmenší návštěvníky zaujme betlém inspirovaný pohádkami.

Výstavu betlémů je možné zhlédnout také v pobočce Muzeum zlata Nový Knín, kde nechybí unikátní Vokounův betlém sestávající z více než 120 figur a mnoha staveb. Koná se od úterý 23. 11. do neděle 19. 12. 2021.


Vánoční koncerty

K předvánočnímu období patří také adventní koncerty. Hornické muzeum Příbram si připravilo hned tři. První z nich se uskuteční v neděli 28. 11. od 18 hodin v areálu dolu Anna. Vystoupí trio Romanza Music (Monika Cimprich – housle, Jarmila Štruncová – klavír, Michaela Linková – zpěv). Večerem bude provázet herec Pavel Nový.

V sobotu 4. 12. se v areálu dolu Anna od 17 hodin koná koncert sborů Gambale a Arytmie. V neděli 12. 12. od 15 hodin vystoupí trio Majalíno na výstavě Příbramské betlémy.


Vánoční prohlídky Skanzenu Vysoký Chlumec

Výjimečné prosincové prohlídky Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočky Hornického muzea Příbram, pořádané ve dnech 18. 12. – 19. 12. 2021, přiblíží atmosféru lidových Vánoc v 19. a na začátku 20. století. Ve svátečně nazdobených světnicích chalup si návštěvníci vyzkouší tradiční lidová řemesla a dovednosti, rovněž se seznámí s lidovými zvyky zimního období. Jedinečná příležitost navštívit skanzen v období, kdy je jinak až do jara uzavřen.