Detail akce | Významné osobnosti 1., 2. a 3. odboje

Významné osobnosti 1., 2. a 3. odboje

Památník Vojna Lešetice - mříž.jpg
5. 1. 2016 – 29. 12. 2017 Památník Vojna Lešetice  vhodné pro školy
Vystavené dokumenty a fotografie představují životní osudy hrdinů, aktivním způsobem se podílejících na boji proti totalitním zřízením.

Boje proti rakousko-uherské monarchii, německým okupantům i komunistickému zřízení se neděly pouze na bitevním poli či na úrovni politických střetů – odehrávaly se i v rovině statečných činů odbojných skupin i jednotlivců. Výstava seznamuje s životními příběhy obyčejných lidí, zapojených do odbojných aktivit, i s osudy známých osobností: jmenujme například kaplana Josefa Škopa, zámečníka Vladimíra Beneše, generálporučíka Františka Fajtla či generálporučíka Františka Peřinu. Na výstavě není opomenut ani příběh asi nejznámějších obětí komunistického režimu, kterou byli doktorka Milada Horáková a armádní generál Heliodor Píka. Jak sofistikovaných způsobů odporu tyto osobnosti využily i jaká příkoří musely podstoupit při boji za demokracii, se dozvíte prostřednictvím fotodokumentů a doprovodných textů umístěných v autentickém prostředí bývalého pracovního tábora Vojna. 

Panelová výstava zapůjčena z Vojenského historického ústavu Praha.

Výstava je pořádána v rámci běžných prohlídek – platí standardní vstupné otevírací doba.

 

Fotogalerie

Osobnosti 1., 2. a 3. odboje.jpg
Část expozice
JUDr. Milada Horáková (1901–1950). Po únoru 1948 spolupracovala s politickou emigrací. Ve vykonstruovaném politickém procesu byla odsouzena k trestu smrti, vykonaném přes protesty světové veřejnosti 27. června 1950 v Praze-Pankráci.
Armádní generál Heliodor Píka (1897 – 1949). Na konci ledna 1949 byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k trestu smrti, 21. června 1949 v Plzni na Borech popraven. V r. 1968 nezákonný rozsudek zrušen, ale Píka byl plně rehabilitován až po listopadu 1989.
Generálporučík František Peřina (1911 – 2006). V řadách československé 312. peruti RAF účastnil Bitvy o Británii a později útoků na německé cíle v západní Evropě. Po únoru 1948 režimu nepohodlný, uprchl do USA. V r. 1991 se vrátil zpět do vlasti.
Příslušníci Pomocného technického praporu (PTP) při práci v dolech