Detail akce | Z návštěvy hejtmanky v Památníku Vojna

Z návštěvy hejtmanky v Památníku Vojna

PB171782.jpg
17. 11. 2019 Památník Vojna Lešetice  
V neděli 17. listopadu 2019 navštívila Památník Vojna Lešetice, pobočku Hornického muzea Příbram, hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Zavítala sem při příležitosti zahájení výstavy s názvem „17. listopad 1939 a 1989 na Příbramsku“ a pietního aktu za oběti nesvobody. Paní hejtmanku a další čestné hosty provedl památníkem autor výstavy, ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl a vedoucí tohoto pracoviště Václav Trantina.

Zřizovatele Hornického muzea Příbram, Středočeský kraj, zde kromě paní hejtmanky reprezentovali radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička, radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk, radní pro oblast regionálního rozvoje, sportu a cestovního ruchu Martin Draxler, radní pro oblast dopravy František Petrtýl, radní pro oblast investic a veřejných zakázek Martin Herman, radní pro oblast majetku a ICT Josef Řihák a dále zastupitelé Marcela Melková, Jiřina Michalová a Petr Štěpánek. V tento den zamířili do Památníku Vojna též ústavní činitelé - senátor Jiří Burian, europoslankyně Veronika Vracionová, poslanci Martin Kupka, Jan Skopeček a další. Spolu s přímými účastníky událostí z roku 1989 na Příbramsku se akce zúčastnili také starosta Příbrami Jan Konvalinka, starostové obcí Lešetice Vladimír Kuba, Lazska František Bártík, města Sedlčan Miroslav Hölzel a další čestní hosté. Do Památníku Vojna dorazil i David Horák ze spolku Cadillac Ranch US, autor knihy „Česká Route 66 – nejkratší silnice s číslem 66 na světě!“. Americká silnice č. 66 představuje symbol svobody za Velkou louží a komunikace č. 66 u nás směřuje nedaleko Památníku Vojna, někdejšího vězeňského zařízení z doby totality. David Horák věnoval účastníkům setkání v Památníku Vojna při příležitosti 30. výročí sametové revoluce část nákladu této reprezentativní publikace na památku návratu demokracie do naší země.

Součástí doprovodného programu vedle divadelního a hudebního vystoupení, jakož i dálkového pochodu s cílem v Památníku Vojna, bylo setkání majitelů historických vozidel východoněmecké produkce značky trabant z AMK Trabant Plzeň u torza tzv. berlínské zdi situované v areálu památníku, symbolizující pád železné opony a následné sjednocení Německa, což mělo dopad i na události u nás.

Program v Památníku Vojna přilákal během dne množství návštěvníků z tuzemska i ze zahraničí.


 

Fotogalerie

PB171795.jpg
PB171817.jpg
PB171834.jpg
PB171839.jpg
PB181865.jpg
PB171855.jpg