HORNICKÝ SKANZEN BŘEZOVÉ HORY
  - Prohlídkové areály   »   Areál C 'Důl Vojtěch'

Husova 29, 26101 Příbram VI-Březové Hory
Tel.: 318 620 048


Prohlídkový areál C "Důl Vojtěch" je situován do objektu dolu Vojtěch, zaraženého roku 1779. V šachetní budově, technické památce architektury typu Malakov z roku 1870, postavené na místě historické jámy, je umístěna stálá výstava věnovaná světovému prvenství v dosažení 1000 m svislé hloubky v březohorské jámě Vojtěch roku 1875. V horních patrech může návštěvník zhlédnout galerii výtvarných děl s hornickou tematikou od akademického malíře Karla Hojdena a akademického sochaře Václava Šáry a pokochat se panoramatickou vyhlídkou z věže dolu.

Šachetní budova dolu VojtěchDůl Vojtěch, vlevo strojovna, vpravo šachetní budova

Ve výstavním sále cáchovny dolu Vojtěch jsou k vidění pravidelně obměňované tematické výstavy. Zájem návštěvníků jistě upoutá také prohlídka historického podzemí šachetní budovy. V nedaleké strojovně se nachází další unikátní parní těžní stroj Breitfeld & Daněk z roku 1889.

Parní těžní stroj ve strojovně dolu Vojtěch

Parní těžní stroj ve strojovně dolu Vojtěch

Dalším lákadlem na dole Vojtěch je obnovená hornická kovárna z přelomu 18. a 19. století. Zařízení kovárny sestává z původního plechového dymníku, výhně, měchu na vhánění vzduchu (z poloviny 19. století), kovadliny, kovářských svěráků, kovářského bucharu vyrobeného firmou Rudolf Schmidt & Co. Vídeň, typ AJAX I. (nejmenší model) z konce 19. století. Pohon tohoto bucharu zajišťuje elektrický motor s vertikální řemenicí, výrobek firmy Wichterle & Kovářík, a. s. Prostějov, výr. č. 6760, typ BK I 5 o výkonu 1,47 kW (1,5 HP), při obrátkách 1410 / min., stator 380 V - 2,5 A nebo 220 V - 4,3 A (1. třetina 20. století). Součástí vybavení je také soustruh na kov zn. Volman z počátku 20. století. Ukázky kovářské práce pouze po předchozí dohodě na objednávku pro skupiny nejméně 20 osob.

Foto Petr Kopečný

Na závěr prohlídky této trasy mají návštěvníci možnost projít 330 m podzemím, historickou Vodní štolou Anna z 18. století, a dostat se až na důl Anna.

Průběh Vodní štoly Anna na mapě