- Nejbližší akce a výstavy  |  Zobrazit všechny pořádané akce a výstavy

Kaple.jpg
Pietní mše k uctění Dne památky obětí komunistického režimu 24. 6. 2021 Památník Vojna Lešetice
Den památky obětí komunistického režimu byl symbolicky vyhlášen k uctění JUDr. Milady Horákové, odsouzené ve vykonstruovaném monstrprocesu za údajnou velezradu a špionáž k trestu smrti, vykonaném dne 27. června 1950. Bohoslužbu bude sloužit Jan Böhm, administrátor slivické farnosti. Mše začíná v 16 hodin.
2018_09_24 (187) edit.jpg
Sáňky se zvonci - divadlo pod širým nebem 26. 6. 2021 Skanzen Vysoký Chlumec
Divadelní představení Městského divadla Mladá Boleslav pod širým nebem se koná v rámci projektu Středočeské kulturní léto. Scénické čtení dopisů šlechtičen z let 1533 – 1590 přiblíží jejich osamělý život na venkovských sídlech a hrádcích, zatímco jejich manželé a otcové dobývali svět a psali dějiny.
P7071074oř.jpg
Prokopská pouť 4. 7. 2021 Hornický skanzen Březové Hory  vhodné pro děti
V neděli 4. 7. 2021 se v Příbrami na Březových Horách koná tradiční Prokopská pouť. Návštěvníci se mohou těšit na průvod horníků a hutníků i na polní mši. Od 14 hodin se v areálu Hornického muzea Příbram na nádvoří Ševčinského dolu odehrají dobové scénky vztahující se k 710. výročí nejstarší písemné zmínky o hornictví a hutnictví na Příbramsku.
1. 6..jpg
Od 1. 6. jsou otevřené všechny trasy s omezenou kapacitou 1. 6. 2021 – 30. 6. 2021 Hornický skanzen Březové Hory, Památník Vojna Lešetice, Skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum zlata Nový Knín, Muzeum Špýchar Prostřední Lhota
Dle usnesení vlády ze dne 24. 5. 2021 č. 485 jsou od 1. 6. umožněny skupinové prohlídky s průvodcem. Díky tomu se mohou otevřít všechny trasy Hornického muzea Příbram včetně podzemí. Prohlídky jsou však kapacitně omezeny na maximálně 9 návštěvníků ve skupině. V případě zájezdů a škol je možné uskutečnit prohlídky o kapacitě až 29 osob – v tom případě je však nutné doložit potvrzení o negativním testu, očkování nebo prodělání nemoci (detaily po rozkliknutí).
P6220754u.jpg
Středočeské kulturní léto 1. 6. 2021 – 25. 8. 2021 Skanzen Vysoký Chlumec
Ve Skanzenu Vysoký Chlumec se v rámci projektu Středočeské kulturní léto odehrají tři divadelní představení pod širým nebem. 26. 6. se můžete těšit na představení Sáňky se zvonci, 19. 8. na Sen noci svatojánské a 25. 8. na Vinnetoua. Předprodej od 1. 6. od 8:00 v Divadle Antonína Dvořáka. Detaily k jednotlivým představením naleznete na odkazech v této události.
Litinové formy.jpg
Litinové formy 8. 5. 2021 – 31. 10. 2021 Muzeum Špýchar Prostřední Lhota
Výstava litinových forem ze soukromé sbírky Aleše Fabiána z Hájů u Příbrami.
Přenosný mechanický štufnverk s těžní budovou volně inspirovanou historickým areálem dolu Ferdinand. Příbram, autor neznámý, konec 19. století.
Když si havíř nosil práci domů 5. 9. 2020 – 31. 8. 2021 Hornický skanzen Březové Hory, hornický domek  vhodné pro děti a školy
HORNICKÝ DOMEK JE DOČASNĚ UZAVŘEN, VÝSTAVU BUDE MOŽNÉ OPĚT NAVŠTÍVIT AŽ PO JEHO ZNOVUOTEVŘENÍ. Havíři při práci v dole často narazili na pěknou „štufu“, tj. vzorek minerálu. Nejzajímavější z nich odevzdávali báňským úředníkům obvykle jako ceněné sbírkové vzorky, z nichž se část dostala i do kolekce Hornického muzea Příbram. Některé minerály horníci schovávali buď pro sebe na památku, nebo je schraňovali pro zručnější kolegy, kteří z třpytivých nerostů dokázali vytvořit nejrůznější předměty.
Minerály.jpg
Nové mineralogické přírůstky do sbírek Hornického muzea Příbram 2. 2. 2021 – 31. 12. 2021 Březové Hory – Ševčinský důl, budova mineralogických sbírek  vhodné pro školy
Za období posledních 3 let bylo do sbírek získáno několik desítek vzorků zejména z příbramské rudní oblasti. Zejména jde o minerály z příbramského uranového revíru a v menší míře i z březohorského rudního revíru. Jde především o velmi kvalitní vzorky kalcitu, ryzího stříbra, ale i například sádrovce, zeolitů a scheelitu. Ty nejzajímavější z nich jsou součástí této výstavy.
46.	Atmosféra v hledišti příbramského divadla v listopadu 1989.
Muzeum online: 17. listopad 1939 a 1989 na Příbramsku 22. 10. 2020 – 31. 12. 2021 Online
Výstava věnovaná dramatickým událostem v listopadu 1939 a 1989 na Příbramsku je instalovaná v Památníku Vojna, pobočce Hornického muzea Příbram. V době uzavření muzea z důvodu zhoršené epidemiologické situace si ji můžete prohlédnout ve formě videa s bohatou fotodokumentací. Dále zveřejňujeme televizní a rozhlasové pořady, které se tomuto tématu věnují.
Fárací knížka.jpg
Fárací knížka 1. 8. 2020 – 31. 12. 2021 Hornický skanzen Březové Hory, Památník Vojna Lešetice, Muzeum zlata Nový Knín
Vydejte se s Fárací knížkou po stopách těžby nerostných surovin ve Středočeském kraji. Poznejte tajemství starých dolů, lomů a dalších přírodních krás i archeologických nálezů. Za vyplněnou Fárací knížku získáte dárkový balíček a vstup do posledního z muzeí zdarma.
Dne 9. 5. 1945 příbramští občané nadšeně vítají na hlavním náměstí vojáky protibolševických jednotek ROA generála Vlasova z 3. pluku 1. Buňačenkovy divize. Vlasovci zde svedli několik ozbrojených střetnutí s německými okupanty.
Poslední bitva 2. světové války v Evropě u Slivice na Příbramsku 2. 1. 2020 – 31. 12. 2021 Památník Vojna Lešetice
Výstava dokumentuje poslední dny 2. světové války na Příbramsku. Výstavní panely si můžete prohlédnout i online!