Pro Vaše dotazy
Skanzen uchovává cenné památky venkovské architektury, které dokládají vývoj lidového domu od poloviny 17. do počátku 20. století na území Středočeské pahorkatiny a ve středním Povltaví, v oblasti dotčené těžbou kamene. Do přírodního areálu v údolí potoka jsou postupně přenášeny obytné, hospodářské, technické a drobné sakrální objekty ohrožené na původním místě zánikem. Interiérové expozice přibližují způsob bydlení a hospodaření na vesnici.
Oblast středního Povltaví je jedinečná v rámci středních Čech poměrně značným počtem zachovaných objektů lidového stavitelství z 18. až počátku 20. století. Výjimkou nejsou ani památky podstatně starší, například kamenné stavební články z pozdního středověku a kamenné brány ze 17. století. Tento region je zajímavý typem lidového domu povodí Berounky a Středočeské pahorkatiny s mnohými charakteristickými rysy. Lze na něm dokumentovat stavební vlivy okolních regionů a slohových stylů.
Zachované lidové obytné i hospodářské stavby vypovídají také o historii osídlení krajiny. V muzejních sbírkách regionu se dochovaly předměty z vybavení venkovské domácnosti, lidový oděv, zemědělské a řemeslnické nástroje a náčiní i další předměty dokládající rolnické hospodářství.
Vzhledem ke změnám způsobu života na vesnici, dále novým zemědělským postupům výroby i moderním požadavkům na bydlení, a vlivem řady dalších důvodů, mezi něž patří v poslední době i jiné majetkoprávní vztahy, pozbyla část hodnotných vesnických staveb smysluplného využití. Bez minimální základní údržby jsou tyto objekty odsouzeny k zániku. Bohužel tento trend pokračuje do současnosti. Proto vznikla iniciativa odborných pracovníků – etnologů a pracovníků památkové péče, jejímž hlavním záměrem byla záchrana hodnotných dokladů lidového stavitelství v oblasti středního Povltaví, které není možno zachovat „in situ“. Transferem těchto objektů do muzea lidových staveb (skanzenu) je možné zachránit značnou část ohrožených unikátních staveb a dokumentovat na nich bohatou historii tohoto regionu.
Prohlídkové trasy
Prohlídková trasa A – komentovaná prohlídka interiérů obytných stavení, pily a mlýna (60 minut):
obytný dům z Mašova – vodní pila z Dolní Sloupnice – vodní mlýn z Radešic – obytný dům z Obděnic – obytný dům z Řikova
Prohlídková trasa B – volná prohlídka celého areálu a vstup do vybraných prostor těchto objektů (časový rozsah individuální dle zájmu návštěvníka):
stodola z Mašova – dva špýchary z Počepic – obytný dům z Arnoštovic – kovárna z Počepic – kolna z Arnoštovic – polygonální stodola z Podolí – malý včelín ze Semtínku – chlév domu z Jíví – hospodářský objekt z Městečka – seník z Brd – stodola domu z Řikova – obytný dům z Obděnic
Vstupné
- Prohlídková trasa A (s průvodcem) a B (volná prohlídka)
- dospělí 100 Kč
- děti, senioři a studenti 50 Kč
- rodinné (2 dospělí + 2 až 4 děti) 250 Kč
- Prohlídková trasa B – pouze volná prohlídka areálu
- dospělí 60 Kč
- děti, senioři a studenti 30 Kč
- rodinné (2 dospělí + 2 až 4 děti) 150 Kč
SNÍŽENÉ VSTUPNÉ UVEDENÉ U JEDNOTLIVÝCH TRAS PLATÍ PRO:
- děti od 3 let
- studenty po předložení ISIC karty
- seniory od 60 let
- držitele Senior pasu od 55 let
DALŠÍ SLEVY
- sleva pro držitele platných karet ITIC, IYTC
- přijímáme poukázky Ticket Multi, Ticket Sport&Kultura, Ticket Compliments a Cadhoc, Unišek+
- zdarma pro držitele průkazek AMG, ICOM, ZMS, Deutscher Museumsbund
- parkování zdarma
S kartou Toulavka získáte 40% slevu na prohlídku s průvodcem (okruh A).
Více informací o kartě najdete na stránkách turistické oblasti Toulavy www.toulava.cz/karta.
PLATIT JE MOŽNÉ HOTOVĚ I KARTOU
Kontakt
Kde nás najdete
Skanzen Vysoký Chlumec
Muzeum vesnických staveb středního Povltaví
262 52 Vysoký Chlumec
tel.: +420 733 371 546
e-mail: mvs@muzeum-pribram.cz