Neuigkeiten
  - Nejbližší akce a výstavy  |  Zobrazit všechny pořádané akce a výstavy

2. Muzeum zlata Nový Knín - betlémy.jpg
Výstava betlémů v Muzeu zlata Nový Knín 24. 11. 2020 – 19. 12. 2020 Muzeum zlata Nový Knín / online  geeignet für Kinder
Na výstavě betlémů současných regionálních tvůrců v Muzeu zlata Nový Knín budou k vidění jesličky keramické, dřevěné či papírové. Nebude chybět ani betlém perníkový nebo unikátní Třebechovický Vokounův betlém, který sestává z více než 120 figur a mnoha staveb. Výstava se od 24. 11. koná online na facebookových stránkách Muzea zlata.
připravujeme online muzeum - 2.jpg
Hornické muzeum online 12. 10. 2020 – 30. 11. 2020 Online
Hornické muzeum Příbram je sice v souvislosti s pandemií koronaviru uzavřeno veřejnosti, se svými příznivci však zůstává i nadále v kontaktu. Co vše jsme pro vás připravili?
Strojovna dolu Anna s parním těžním strojem Breitfeld & Daněk z roku 1914. Foto: Christian Bedeschinski
Online koncert skupiny Wohnout 6. 12. 2020 Online
Bronzová adventní neděle 6. prosince 2020 nabídne od 18 hodin ve strojovně dolu Anna v Hornickém muzeu Příbram online koncert přední rockové kapely Wohnout spojený se slavnostní prezentací nové knihy historika a ředitele Hornického muzea Příbram Josefa Velfla s názvem „Památky Příbrami v obrazech“.
foto 1.jpg
Příbramské betlémy 7. 12. 2020 – 10. 1. 2021 Galerie Františka Drtikola, Zámeček – Ernestinum, Příbram  geeignet für Kinder und Schulen
Tradiční vánoční výstava nabízí dvě desítky historických i současných betlémů z příbramského hornického regionu. Výstava se bude konat pouze za příznivé epidemiologické situace.
PC200102bc.jpg
Vánoce v hornickém domku 7. 12. 2020 – 18. 12. 2020 Hornický skanzen Březové Hory, hornický domek  geeignet für Kinder und Schulen
Vánoční atmosféra v typickém hornickém obydlí. Akce se bude konat pouze za příznivé epidemiologické situace.
Štědrovečerní šichta v Prokopské štole - jízda důl.jpg
Štědrovečerní šichta v Prokopské štole 7. 12. 2020 – 18. 12. 2020 Hornický skanzen Březové Hory, důl Anna  geeignet für Kinder und Schulen
Víte, že v dolech se pracovalo i na Štědrý den? Jak taková vánoční šichta vypadala, je možné vidět a zažít v Prokopské štole na dole Anna. Nebude chybět ani jízda důlním vláčkem. Akce se bude konat pouze za příznivé epidemiologické situace.
ametyst.jpg
Křemenné hmoty jižních Čech 25. 1. 2020 – 31. 12. 2020 Hornické muzeum Příbram, Ševčinský důl
Výstava prezentuje různorodé křemenné hmoty nalezené v jižních Čechách. Křemžskou kotlinu proslavily zejména nálezy opálů od mléčných, přes dendritické až po niklem zbarvené zelené opály. Okolí Milevska zvláště v posledních letech poskytuje žilné i krystalované křemeny, jaspisy i pěkně tmavě vybarvené křemenné žíly.
Dne 9. 5. 1945 příbramští občané nadšeně vítají na hlavním náměstí vojáky protibolševických jednotek ROA generála Vlasova z 3. pluku 1. Buňačenkovy divize. Vlasovci zde svedli několik ozbrojených střetnutí s německými okupanty.
Poslední bitva 2. světové války v Evropě u Slivice na Příbramsku 2. 1. 2020 – 31. 12. 2020 Památník Vojna Lešetice
Výstava dokumentuje poslední dny 2. světové války na Příbramsku.
IX-10.jpg
17. listopad 1939 a 1989 na Příbramsku 18. 11. 2019 – 31. 12. 2020 Památník Vojna Lešetice  geeignet für Schulen
Hornické muzeum Příbram připravilo k nadcházejícímu jubileu 17. listopadu rozsáhlou výstavu s názvem „17. listopad 1939 a 1989 na Příbramsku“ z autorské dílny historika a ředitele muzea Josefa Velfla, jenž byl navíc v té době i přímým aktérem oněch událostí.
IMG_5473.jpg
Pravěk až středověk Krásnohorska z pohledu archeologie 20. 9. 2019 – 31. 12. 2020 Krásná Hora nad Vltavou  geeignet für Schulen
Nová expozice, realizovaná ve spolupráci Hornického muzea Příbram a Města Krásná Hora nad Vltavou, je pro veřejnost otevřena od 20. 9. 2019. Nachází se v patře budovy Městského úřadu. Nabízí základní přehled o vývoji pravěkého a výběrově i středověkého osídlení Krásné Hory a širšího okolí.
Přenosný mechanický štufnverk s těžní budovou volně inspirovanou historickým areálem dolu Ferdinand. Příbram, autor neznámý, konec 19. století.
Když si havíř nosil práci domů 5. 9. 2020 – 31. 8. 2021 Hornický skanzen Březové Hory, hornický domek  geeignet für Kinder und Schulen
Havíři při práci v dole často narazili na pěknou „štufu“, tj. vzorek minerálu. Nejzajímavější z nich odevzdávali báňským úředníkům obvykle jako ceněné sbírkové vzorky, z nichž se část dostala i do kolekce Hornického muzea Příbram. Některé minerály horníci schovávali buď pro sebe na památku, nebo je schraňovali pro zručnější kolegy, kteří z třpytivých nerostů dokázali vytvořit nejrůznější předměty.
Fárací knížka.jpg
Fárací knížka 1. 8. 2020 – 31. 12. 2021
Vydejte se s Fárací knížkou po stopách těžby nerostných surovin ve Středočeském kraji. Poznejte tajemství starých dolů, lomů a dalších přírodních krás i archeologických nálezů. Za vyplněnou Fárací knížku získáte dárkový balíček a vstup do posledního z muzeí zdarma.