Detail | Holky, pojďte si hrát!

Holky, pojďte si hrát!

p4100966.jpg
10. 5. 2011 – 30. 10. 2011 Březové Hory - důl Vojtěch  
Výstava panenek z let 1900-1980 se zřetelem na produkci příbramské firmy Hamiro.

Výstava představuje pestrou škálu typů historických panenek z porcelánu, celuloidu, textilu i vystřihovacích z papíru. Pozornost je věnována i populárním chodičkám a mluvičkám z příbramského podniku Hamiro. Expozici doplňují historické pokojíčky a nádobí pro panenky. Součástí výstavy jsou i herní koutky, kde si nejmladší návštěvníci mohou například převlékat panenky a vozit je v dobových kočárcích, pohoupat se nebo stavět z kostek.

Autorky výstavy: Mgr. Lenka Blažková, Ph.D., Mgr. Klára Posekaná
Spolupořadatel výstavy: Státní oblastní archiv Příbram
Spolupráce: Mgr. Jana Fischerová, Roman Abušinov
Zvláštní poděkování za spolupráci patří Mgr. Evě Trechové

Doprovodný program

Plakát ke stažení


Panenky v Hornickém muzeu

Přestože mělo lidové hračkářství i profesionální výroba hraček v Příbrami dlouhou tradici, muzeum s výstavami hraček, potažmo panenek, bohaté zkušenosti nemá. Navzdory tomu jsme se na tenký panenkářský led vydali. Vždyť na zdejší horníky doma čekaly také jejich děti, jejichž stylizované hračky se ve sbírce Hornického muzea Příbram zachovaly. Jednoduché, zpravidla doma vyrobené panenky chudých hornických dcer, inspirovaly ke srovnání, s jakými pannami si holčičky v Příbrami v období let 1900-1980 mohly hrát.

Od nápadu k realizaci vedla kupodivu rychlá cesta. Podařilo se oslovit Mgr. Evu Trechovou, příbramskou sběratelku, která pro výstavu připravila reprezentativní vzorek panenek, jenž dostatečně ilustruje trendy ve výrobě tohoto druhu hraček. V kombinaci s exponáty z dalších soukromých sbírek a Hornického muzea Příbram se podařilo návštěvníkům představit "panenku v proměnách času". Vystaveny jsou panenky porcelánové, celuloidové i plastové, sériově vyráběné, doplněné dobovým nábytečkem. V kontrastu s nimi zajímavě vynikají jejich levnější obdoby místní lidové produkce. Část výstavy je věnována továrně Hamiro, která jednu ze svých provozoven měla právě v Příbrami. Zajímavé jsou chodičky ze 60. let 20. století, stejně jako jejich o 20 let mladší kolegyně stejné značky. Prostor jsme též věnovali, v 80. letech 20. století značně rozšířeným, východoněmeckým panenkám ARI. Samozřejmě nemohly zůstat opomenuty papírové vystřihovací panenky, které potěšily tolik generací děvčat. Na výstavě prezentujeme část sbírky historických vystřihovacích panenek manželů Flídrových, vystaveny jsou sady tištěné okolo roku 1900 až po archy vydávané v období těsně po druhé světové válce. Své zástupce na výstavě mají rovněž textilní panenky tzv. waldorfského typu.

Panenky vystupují v mnoha rolích. Mohou být oblíbeným sběratelským artiklem, zajímavým historickým pramenem, "obyčejnou" hračkou. A je to právě role hračky, která panenky na výstavě v Hornickém muzeu Příbram specifikuje především. Ruku na srdce, "holky", pro většinu z nás panenka zůstává symbolickou kamarádkou, tou, která s námi trpělivě a vždy ochotně "odšlapala" cestičku z dětství do dospělosti. Také s vámi vaše panenka "mluví"? Téměř každá byla kdysi dárkem pro malou holku, která si panenku vysnila, těšila se ni a doufala, že pannu najde pod stromečkem nebo vybalí z krabice před nakrojením narozeninového dortu. Proto když se vedle sběratelských kousků začaly do vitrin "scházet" také panenky, pietně uchovávané v rodinách po babičkách nebo naopak pro vnučky, napadlo nás nechat je na výstavě skutečně promluvit. A tak díky vzpomínkám ochotných majitelek mohly být vybrané panenky opatřeny cedulkami se vzkazem. Někdy vám povědí jen jak se jmenují, kdy jim začal a jaký vlastně byl jejich život panenky, jindy připomenou některou z vlastností své "holčičky".

Při přípravě expozice bylo nutné rozvážit, jakému návštěvníkovi bude určena především. Máme upřednostnit odbornou veřejnost, sběratelky, nebo raději rodiče s dětmi či školy? Nakonec byl zvolen kompromis a na své si přijde snad úplně každý. Nicméně zakládáme si na tom, že právě dětský návštěvník je na výstavě omezen co možná nejméně. Nelíbila se nám představa vytvořit výstavu hraček a přitom nedovolit dětem si skutečně hrát. V každé ze tří místností výstavního prostoru najdou děti označené místo, kde je hraní si povoleno. Nejmenší staví hrady z kostek, zkoumají hebkost textilních panenek, jiné panenky oblékají nebo povozí kočárek. Pohodlí naleznou v náruči velkého medvěda nebo v postýlce pod teplou peřinou. U nás si holky doopravdy mohou hrát. Ale abychom nezapomněli, máme vzkaz také pro kluky. Nebojte se, páni kluci, víme o vás. Příští rok se podobné království hraček otevře pro změnu jen vám v podobě navazující sezonní výstavy "Kluci, pojďte si hrát!"

 

Fotogalerie

dsc02196.jpg
dsc02195.jpg
dsc02208.jpg
dsc02224.jpg
dsc02235.jpg
dsc02232.jpg
c.jpg
dsc02212.jpg
dsc02227.jpg
b.jpg
DSC02223.jpg
e.jpg
6.jpg
DSC02215.jpg
f.jpg
panenka02.jpg
panenka01.jpg
P8104367.jpg
DSC02234.jpg
dobove02.jpg