Detail | Masopust ve Vysokém Chlumci

Masopust ve Vysokém Chlumci

IMG_0785.jpg
20. 2. 2010 Skanzen Vysoký Chlumec  
Pokračování tradičního masopustního průvodu s rejem masek, žertovnými scénkami a hudbou.

Masopustní období, přestože dnes již ztratilo vlivem křesťanství svůj původní význam, vyvolává dodnes hluboko v lidských genech zakořeněné stopy pohanských oslav konce zimy a příchodu jara, potřebu uvolnění před vážnou dobou v čase nouze, kdy loňské zásoby docházejí a do nové sklizně je ještě daleko. Staré mytologie byly založeny na střídání chaosu a řádu. Aby mohl nastat řád, stvoření nového času a života, musí mu předcházet chaos. A tím je vytvoření nepřehledné situace za pomoci masky, kdy se člověk stává něčím nebo někým jiným než ve skutečnosti. Také divoké tance a reje, hluk a alkohol přispívají ke krátkodobému narušení sociálního pořádku. Opětovný řád nastává v den jarní rovnodennosti, přelomovém dni, kdy chaos končí a začíná příprava na Velikonoce, velký půst, původně vyvolaný právě vyčerpáním potravinových zásob po zimním období.

Každoroční konání masopustu v Hornickém muzeu Příbram navazuje na dávné tradice. Ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, který oslavy organizuje nepřetržitě již 80 let, muzeum připravuje letošní masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a hudebním doprovodem na sobotu 20. února odpoledne ve Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočce Hornického muzea Příbram.
Masopustní průvod, tvořený kostýmovanými postavami, přijde za doprovodu kapely do areálu skanzenu, kde jej uvítá vedoucí této pobočky Lubomír Procházka. Průvod požádá o možnost vstupu a provozování masopustních taškařic, které se pak odehrají na prostranství mezi chalupami. Program budou tvořit žertovné scénky spjaté s místními lidovými tradicemi. Pak se průvod vydá do obce, kde bude pokračovat masopustním veselím v prostorách starého Lobkowiczkého velkostatku. Zdejší masopust, připravovaný ve spolupráci s obcí Vysoký Chlumec, se letos bude konat již po šesté. Scházejí se na něm nejenom místní obyvatelé, ale v hojném počtu přijíždějí i návštěvníci z širokého okolí.

Zvýhodněné vstupné 1 Kč

 

Fotogalerie

IMG_0717.jpg
IMG_0721.jpg
IMG_0726.jpg
IMG_0745.jpg
IMG_0761.jpg
IMG_0770.jpg
IMG_0788.jpg
IMG_0801.jpg
IMG_0823.jpg
IMG_0837.jpg
IMG_0855.jpg
IMG_0865.jpg
IMG_0985.jpg