Detail | Pribram Weihnachtskrippen oder Weihnachten unseren Kindern, Eltern und Großeltern

Pribram Weihnachtskrippen oder Weihnachten unseren Kindern, Eltern und Großeltern

betlemy.jpg
6. 12. 2010 – 9. 1. 2011 Gallery Drtikol František, Schloss - Ernestinum Pribram  
Regional Krippe Tradition seit dem 19. Jahrhundert bis zur Gegenwart.

Tradiční výstava betlémů ze sbírek Hornického muzea Příbram a spolku Příbramští betlémáři, instalovaná ve výstavní síni Galerie Františka Drtikola na Zámečku - Ernestinu v centru města Příbrami.

Tradice betlémů na Příbramsku sahá až do 17. století, záměrem této výstavy je přiblížit její vývoj od druhé poloviny 19. století do současnosti. Nejstarší období reprezentují dva tradiční příbramské betlémy, které patří mezi nejvzácnější ve sbírkách Hornického muzea - Bartošův a Vyskeřský.

Figurky a domečky betlému z meziválečného období od pana Brůžka byly nakoupeny na vánočních trzích, které se každoročně pořádaly na náměstí v Příbrami. Z poloviny 20. století pocházejí ukázky špičkové práce profesionálního příbramského řezbáře Antonína Smetáka i schematické figurky od rodiny Stočesů z Podlesí.

Jen o málo mladší je drobný sádrový betlém březohorského rodáka, akademického sochaře Bohumíra Koubka, který se při tvorbě inspiroval pro příbramský region charakteristickými "chlebáčky", a skupinka figurek z kukuřičného šustí z produkce Ústavu lidové umělecké výroby. Zejména dětské návštěvníky jistě zaujme pohádkový betlém, který před dvaceti lety vyřezal František Nejedlý z Rožmitálu pod Třemšínem. Současnou tvorbu reprezentují především práce spolku Příbramští betlémáři.

Sváteční atmosféru jednotlivých historických období dokreslují prostřené stoly, hračky a nazdobené vánoční stromky, nejstarší ozdoby z vaječných skořápek jsou více než sto let staré. Do domácností našich rodičů a prarodičů symbolicky nahlédneme také prostřednictvím dobových fotografií a pohlednic. Pro zvídavé děti je připraven papírový betlém, který si mohou vyzkoušet postavit podle vlastní fantazie.

K realizaci výstavy přispěli:

Mgr. Klára Posekaná, Mgr. Lenka Blažková, Ján Chvalník, Antonín Švec, Ing. Vladimír Srbek, Roman Abušinov
Vojenské lesy a statky ČR, s. p. divize Hořovice, Obec Milín

Bližší informace a objednávky programů pro školy: posekana-k@muzeum-pribram.cz

Vernisáž výstavy se uskutečnila v pondělí 6.12. 2010 od 17 hodin. Při této příležitosti byla též představena nová kniha Josefa Velfla, ředitele Hornického muzea Příbram, s názvem ZMIZELÁ PŘÍBRAM, vydaná nakladatelstvím Paseka.

V pátek 17.12. 2010 od 14.30 hodin před betlémem zvaným Vyskeřský vystoupily děti z Mateřské školky Vranovice s vánoční hrou o narození Ježíška.

V neděli 26.12. 2010 od 14 hodin v rámci výstavy vystoupila folková hudební skupina KOLEDNÍCI s pásmem koled a vánočních písní.

Videoreportáž z výstavy na hobby.idnes.cz

 

Fotogalerie

img_8707.jpg
img_8708.jpg
img_8711.jpg
img_8725.jpg
img_8730.jpg
chlebaci.jpg
dobofoto.jpg
kolednici1.jpg
kolednici2.jpg
koubek.jpg
msvranovice15.jpg
msvranovice18.jpg
msvranovice35.jpg
msvranovice8.jpg
ozdoby.jpg
smetak.jpg
vysker1.jpg
vysker2.jpg
bartos.jpg