Načítám Akce

Příběhy z domu Jechů: Historie, lidé, móda

5. 9. 2024 18:00 - 19. 9. 2024 19:30

- 30Kč

Čtvrteční zářijové podvečery budou patřit doprovodnému programu k výstavě Zkáza příbramského domu Jechů, která ilustruje život v Příbrami na přelomu 19. a 20. století na příkladu rodiny obývající dům čp. 9 v Plzeňské ulici. Připravili jsme pro vás tři přednášky, které téma výstavy zprostředkují z dalších úhlů pohledu a přinesou rozšiřující informace a souvislosti.

Konají se v kulturně vzdělávacím centru na dole Anna od 18 hodin, vstupné 30 Kč.

5. 9. od 18:00

Jechův příbramský dům

První ze série přednášek se zaměří na dům čp. 9 v Plzeňské ulici a jeho existenci v letech 1859-1962. Provede vás dlouhými 103 roky trvání objektu pod taktovkou rodiny Jechů. Od chvíle, kdy Jechovi stavení získali v dražbě, do momentu, kdy bylo z politických důvodů rozhodnuto o asanaci Plzeňské ulice a dům byl v únoru 1962 zbourán. Na jeho místě dnes stojí věžový dům s parkovištěm.

Jak se v Jechově domě žilo? Proč rodina o dům přišla a byl jí vyvlastněn bez náhrady? Kam se poděly všechny věci? A co se stalo s velkou okrasnou zahradou? Napadají vás další otázky? Třeba i na ně najdete na přednášce uspokojivé odpovědi.

Přednáší PhDr. Lenka Blažková, Ph.D., historička a hlavní autorka výstavy

12. 9. od 18:00

Lidé z Jechova příbramského domu

Druhou přednášku věnujeme lidem, kteří v Jechově domě žili, pracovali, zvelebovali jej a byli s ním spjati. Seznámíme se s patrioty, díky jejichž lásce k rodnému hnízdu a předkům zůstaly zachovány rodinné portréty i vzácné momentky dokumentující život příbramské střední třídy v 1. polovině 20. století. Prostřednictvím středoškolského učitele Čeňka Jecha nahlédneme do života svobodného intelektuála přelomu 19. a 20. století s širokým okruhem zájmů. V navazujícím příběhu Čeňkovy neteře Anděly, poslední majitelky domu, si představíme osud pracovité a ambiciózní ženy, jejíž slibně rozjetou kariéru utnula změna politického režimu v roce 1948, a které se příbramský dům se zahradou staly oázou klidu a útěchy.

Přednáší PhDr. Lenka Blažková, Ph.D., historička a hlavní autorka výstavy

19. 9. od 18:00

Dámská móda v době Anděly Jechové

Třetí přednáška nás zavede do světa módy. První republika, doba, kdy Anděla Jechová otevřela v Praze svůj krejčovský salon, je dnes pro mnohé synonymem elegance a zlatým věkem české módy. Naopak následující období druhé světové války neblaze poznamenal drastický nedostatek všeho zboží, včetně oděvů, obuvi a galanterních doplňků.

Až na jedinou výjimku se modely z Andělina salonu sice nedochovaly, ale na vyobrazeních z tehdejších módních časopisů si ukážeme, v čem chodily ženy ve třicátých letech minulého století večer do společnosti, odpoledne na vycházku i v čem sportovaly nebo se věnovaly domácím pracím. Stranou pozornosti nezůstanou ani těžké válečné časy, kdy budeme obdivovat vynalézavost, s jakou dokázaly ženy doplňovat šatník a improvizovat v době, kdy obchody zely prázdnotou.

Přednáší Mgr. Klára Posekaná, kurátorka podsbírky historického a etnografického textilu

Zahájení:
5. 9. 2024 18:00