Pro Vaše dotazy
ARCHEOLOGIE NA PŘÍBRAMSKU
-
Výkon státní památkové péče na úseku archeologie
-
Vymezení působnosti
-
Informace pro stavebníky (jak postupovat před zahájením stavby)
-
Personální obsazení archeologického pracoviště
-
Archeologická sbírka
-
Expozice
-
Výzkumy
Výkon státní památkové péče na úseku archeologie
Hornické muzeum Příbram zajišťuje výkon státní památkové péče na úseku archeologie na základě Povolení k provádění archeologických výzkumů uděleného Ministerstvem kultury ČR pod čj. 549/97 ze dne 17. 7. 1997, a na základě Dohody o rozsahu a podmínkách provádění archeologických výzkumů ze dne 13. 7. 1999, uzavřené mezi Akademií věd ČR a Hornickým muzeem Příbram, ve smyslu ustanovení § 21, odst. 2, zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů.
Vymezení působnosti muzea
Hornické muzeum Příbram je oprávněnou organizací k provádění archeologických výzkumů ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů, na území okresu Příbram.
V oblasti archeologické památkové péče muzeum zajišťuje:
- vypracování odborných stanovisek a vyjádření k územím s archeologickými nálezy,
- provádění záchranných archeologických výzkumů,
- vydává na žádost stavebníka potvrzení o splnění podmínky archeologie podle § 22 odst. 2 památkového zákona,
- vydává na žádost vyjádření k územně plánovací dokumentaci zpracovávané pro potřeby orgánů veřejné správy.
Informace pro stavebníky
- V případě provádění stavební nebo jiné činnosti na území s archeologickými nálezy, jsou stavebníci nebo osoby tuto činnost provádějící povinni již od doby přípravy tento záměr oznámit Archeologickému ústavu Akademie věd České republiky v Praze (dále „Archeologický ústav“) a umožnit jemu, či oprávněné organizaci popřípadě osobě oprávněné k výzkumům provést na dotčeném území záchranný archeologický výzkum (dále „ZAV“). Současně s oznámením Archeologickému ústavu doporučujeme písemně kontaktovat i naši oprávněnou organizaci (formulář zde).
- Celé území Středočeského kraje je považováno za území s archeologickými nálezy vyjma míst vytěžených, popřípadě po těžbě rekultivovaných. Informace o tom, zda se v konkrétním případě jedná o území s archeologickými nálezy, poskytne oprávněná organizace podle vymezení působnosti.
- K žádosti o vyjádření ke stavební či jiné činnosti (formulář zde), zda-li se jedná o území s archeologickými nálezy, hrazený či nehrazený záchranný archeologický výzkum, je nutné oprávněné organizaci poskytnout:
- název stavební akce, včetně lokalizace dané adresou či parcelním číslem, jméno a příjmení (název) a adresu stavebníka – popřípadě kopii územního či stavebního povolení
- kopii snímku katastrální mapy s označením místa stavební akce
- v případě potřeby může být vyžádána i jiná dokumentace.
- Záchranné archeologické výzkumy hrazené oprávněnou organizací provádějící ZAV – v případě, že stavebníkem je fyzická osoba (např. stavba rodinného domu).
- Záchranné archeologické výzkumy hrazené stavebníkem – v případě, že je stavebníkem právnická osoba nebo fyzická osoba při jejímž podnikání vznikla nutnost ZAV.
Personální obsazení archeologického pracoviště
Mgr. Rastislav Korený, Ph.D.
archeolog
tel.: 326 531 213, 737 773 496
email: koreny-r@muzeum-pribram.cz
Mgr. Veronika Machačová
archeolog
tel. 326 531 214, 725 867 005
email: machacova-v@muzeum-pribram.cz
Archeologická sbírka
Archeologická sbírka Hornického muzea Příbram vznikla na konci 19. století, kdy do sbírek tehdejšího Krajinského, poté Městského muzea a následně Hornického muzea se dostaly první archeologické nálezy. Po dlouhá desetiletí byla sbírka velmi malá a stagnovala; přesto byla obohacena o některé velmi cenné exempláře (náramek severského původu z Nového Knína) a soubory (depoty bronzových předmětů z Nečína a z Kamýka nad Vltavou). Teprve v 80. letech 20. století byla sbírka výrazně obohacena o soubory nálezů, získaných jak v rámci záchranných výzkumů (např. Rožmitál p. Třemšínem-zámek), tak z vlastních výzkumných projektů (např. povodí Hříměždického potoka, Voltýřov). Tento trend, s kratší přestávkou v první polovině 90. let, dosud pokračuje. Cenné soubory nálezů byly získány opět záchrannými výzkumy (např. Sedlčany, Vysoký Chlumec) a vlastními projekty (např. grantový výzkum hradiště Plešivec, výzkum vybraných objektů transferovaných do Muzea vesnických staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci). Nejnověji byl převodem z Archeologického ústavu v Praze získán do sbírky muzea materiál, pocházející ze systematického výzkumu keltského oppida Hrazany, prováděného v 50. a 60. letech 20. století a z Obor, kde v 70. a 80. letech 20. století prováděl rovněž AÚ Praha výzkum velkého pohřebiště z mladší doby bronzové a sídliště z mladší doby železné. Ve sbírce je rovněž soubor nálezů z Krašovic, kde stejná instituce v 50. letech 20. století prováděla výzkum sídlišť ze starší doby železné a vrcholného středověku
Součástí péče o sbírkový fond je i jeho evidence. V I. stupni evidence bylo na konci roku 2013 zaznamenáno 999 přírůstků. Celkem bylo v archeologické sbírce v II. stupni evidence dosud přiděleno 38.240 evidenčních čísel (stav v prosinci 2013).
Některé nálezy z fondu lze shlédnout buď ve stálých expozicích muzea v cáchovně a bývalých sypech Ševčinského dolu v Příbrami na Březových Horách, v pobočkách Hornického muzea Příbram – Muzeu Špýchar Prostřední Lhota a Muzeu zlata Nový Knín nebo ve stálé expozici Městského muzea Sedlčany. Řada sbírkových předmětů dokumentuje bohatou montánní činnost v příbramském regionu, sahající až do doby keltského osídlení. Připomíná též konjunkturální období v 16. století, jakož i ekonomický boom ve století devatenáctém.
Expozice
Z dějin hornictví na Příbramsku – Hornický skanzen Březové Hory, cáchovna Ševčinského dolu
Nejstarší hmotné movité montánní památky, mimo přírodnin, nacházející se ve sbírce Hornického muzea Příbram, zčásti prezentované v expozici s názvem „Z dějin hornictví na Příbramsku“, se vážou k prvním historicky známým obyvatelům regionu, kterými byli Keltové. Působení Keltů na Příbramsku je dáváno do souvislosti s jejich renomé schopných prospektorů, hutníků, kovářů a uměleckých řemeslníků. Dokladem mistrovského keltského šperkařství ve sbírce Hornického muzea Příbram je například bronzový řetízek, náramek, spona a další předměty z lokality Brod, datované do 3. – 2. století př.n.l., nalezené při archeologickém výzkumu v roce 1988.
Archeologická část expozice v cáchovně Ševčinského dolu
Na Příbramsku měli keltští kovkopové možnost exploatovat především ložiska stříbra, olova, mědi, ale i zlata a železa. Naznačují to četné projevy této činnosti. Jednak existence výrazné surovinové základny v tomto regionu právě v okolí keltských sídlišť, dále určité topografické vztahy a konečně i globální charakter osídlení zdejší oblasti. Dosti reálná je například teorie o rýžování stříbra v jeho ryzí podobě podél říčky Litavky od Březových Hor dále k Bohutínu. Existují unikátní pozůstatky čtyřúhelníkových keltských valů z oblasti mezi Třebskem a Kamennou, jejichž vznik spolu s rýžovnickými sejpy v povodí Hrádeckého potoka pravděpodobně souvisí s místním rýžováním zlata. Poblíž Konětop, Jerusalema a Brodu bylo zjištěno další pravěké sídliště s nálezy z laténského a částečně pozdně halštatského období. Je mezi nimi i železná spona, zápona, torzo kopí, několik kusů strusky a vzorek rudy.
Archeologická část expozice v cáchovně Ševčinského dolu
Nejstarší stopy po montánní činnosti Slovanů nás přivádějí do 10. – 11. století n.l. To se týká archeologických nálezů z Konětop, naznačujících, že tato lokalita měla nejspíše vazbu na metalurgii železa. V roce 1958 bylo prozkoumáno hutnické pracoviště ze 13. století u Radětic, orientované na výrobu železa, na jehož místě se od 14. – 15. století následně těžila a upravovala olověná ruda.
Současná pramenná základna bezpečně dokládá místní těžbu a zpracování rud nejméně od 13. století, kdy se v březohorském rudním revíru, s polymetalickými ložisky Březové Hory a Bohutín, zpracovávaly rudy se značným obsahem stříbra, olova, zinku a dalších kovů. Jejich těžba je dokumentována ve sbírce Hornického muzea Příbram archeologickými nálezy z četných montánních lokalit z okolí Litavky mezi Bohutínem a Březovými Horami, z povodí Pilského potoka v Brdech i odjinud, a také vykopávkami z neagrárního sídliště z území Březových Hor. Kromě vzorků strusky se podařilo objevit například železný hák zakončený koulí k upevnění okovu, pocházející z archeologického nálezu důlního díla ze 13. století u Bohutína, nebo hornickou sekerku a železný špičák z montánního pracoviště u Lazce, datovaného rovněž do 13. století.
Železný hrot hornického špičáku a havířská skoba z 13. století, nalezené v místech báňské činnosti u Lazce
Železný hák ukončený koulí k upevnění okovu z archeologického nálezu důlního díla ze 13. století u Bohutína
Nejstarší písemný pramen o zpracování rud v příbramském regionu je listina z 21. dubna 1311, jíž postupuje pražský měšťan Konrád pražskému biskupu Janu IV. huť, kterou v Příbrami vybudoval se svými syny vlastním nákladem. Tato zpráva je považována za první písemný doklad místní těžby a zpracování olovnato-stříbrných rud. Existuje též názor, že se jednalo o huť železářskou. Kopii listiny mohou shlédnout návštěvníci Hornického muzea Příbram v expozici situované do bývalé cáchovny Ševčinského dolu. Vzpomínaný dokument potvrzuje určitou tradici báňské činnosti, sahající s jistotou před letopočet 1311.
Montánní práce na Příbramsku pokračovaly s různými úspěchy i v průběhu následujících staletí. Od 30. do konce 50. let 16. století vyvrcholila první výraznější těžební konjunktura, která však nepřekročila hranice regionu. Přesto způsobila příliv dalších horníků a hutníků, většinou Němců z Krušných hor. Tito kolonisté se mohli usazovat přímo v okolí těžebních aktivit na Březovém vrchu, dnešních Březových Horách. Havířská osada, existující dle archeologických nálezů již od 13. století, měla částečnou samosprávu a podléhala hornímu úřadu. Platilo zde Jáchymovské horní právo. Kovkopové byli organizováni v Horním bratrstvu, spravovaném hormistrem a přísežnými. Od krále Ferdinanda I. Habsburského získali v roce 1530 i vlastní pečetidlo, které nyní patří k cenným exponátům Hornického muzea Příbram. Tuto dobu dále přibližuje například zvon z původního hornického kostelíka sv. Prokopa (zvon je datován rokem 1580) i řada havířských pracovních nástrojů – archeologických nálezů, které mohou spatřit návštěvníci ve stálé expozici Z dějin hornictví na Příbramsku. Jde o různé typy želízek, mlátků, špičáky, troky a jiné. Technická úroveň zdejší montánní činnosti je výtvarně doložena v iluminovaném příbramském graduálu z 80. let 16. století.
Nejvíce movitých montánních památek ve sbírce Hornického muzea Příbram pochází z 19. a 20. století. Je to dáno především tím, že příbramské stříbrorudné hornictví dosáhlo v 2. polovině 19. století evropské a v některých směrech i světové úrovně. Na začátku 2. poloviny 20. století měla pak zhruba tři desetiletí strategickou funkci také těžba zdejšího uranového ložiska, jedné z nejdůležitějších součástí příbramské rudní oblasti. Této skutečnosti odpovídá i budovaná heuristická základna muzejní sbírky. Svědectví o tom přináší množství pracovních nástrojů, pomůcek, strojů a zařízení, jako jsou např. želízka, mlátky, špičáky, kracle, ruční vrtáky (značná část těchto předmětů byla získána archeologickým průzkumem), vrtací kladiva a sbíječky, vrtací tyče s korunkami, troky, důlní vozy, nakladače, vrátky, svítidla, měřící přístroje, záchranářská technika, ochranné přilby, ukázky drátěných lan, pomůcky k trhacím pracím, vybavení důlních tesařů, zařízení k čerpání vody, vzduchotechnika, kompresory, parní těžní stroje, zařízení z huti, kolejová technika k zajištění horizontální přepravy, prostředky k vertikálnímu transportu atd.
Muzeum zlata Nový Knín
Expozice zachycuje historii těžby a zpracování zlata na Novoknínsku již od dob Keltů až po rozsáhlá a významná středověká naleziště horních děl na území Čeliny a Mokrska. Přináší též informace o montánní činnosti existující až do 2. poloviny 20. století. Expozice v Novém Kníně nabízí řadu zajímavých archeologických nálezů hornických pracovních nástrojů a pomůcek, zejména želízka, mlátky, špičáky, kracle, důlní svítidla a jiné. Součástí expozice je i unikátní tordovaný náramek severského původu z 10 – 11. století nalezený u Nového Knína.
Muzeum Špýchar Prostřední Lhota
Stálá archeologická výstava seznamuje s výsledky výzkumu oppida Hrazany, které je v regionu nejvýznamnější lokalitou mladší doby železné (laténské). Dlouholetý výzkum odhalil řadu detailů z opevnění, vnitřní strukturu osídlení, komunikace a nesčetné keramické, kovové a další nálezy. Další část expozice přibližuje archeologický výzkum hornických stařin u Čeliny podél Čelinského potoka, který přinesl četné doklady dolování zlata (štoly, jámy), úpravy vytěžené rudy (kovárna, zlatorudný mlýn) a další stopy montánních aktivit ze 13. až 16. století.
Ve stopách předků
Projekt ve stylu naučné stezky, provázející po území Boiohaema – České republiky v období pravěku a raného středověku. Součástí je tištěný průvodce na cesty s tipy na výlety po archeologických památkách, archeoskanzenech a zajímavých muzejních expozicích.
Výzkumy
V letech 1996–2006 Hornické muzeum Příbram dosud uskutečnilo více než 600 akcí v rámci APP, spojených se stavební aktivitou a vlastními výzkumnými projekty muzea. Následující přehled představuje výběr těch nejdůležitějších; v závorce pak stručný odkaz na publikaci (úplná bibliografie zde).
1997
- Sedlčany, Dům s pečovatelskou službou, 13. – 20. stol. (publikována paleobotanika, paleozoologie, část novověké keramiky, mince: Archeologie ve středních Čechách 3,4,5)
- Příčovy, větrný mlýn z 18. století; výzkum financovaný obcí Příčovy (Podbrdsko V)
- VTL plynovod Velká nad Vltavou – KZP Příbram – Háje
1998
- Sedlčany, čp. 169, 13.-20. stol. (publ. paleobotanika, paleozoologie, mince: Archeologie ve středních Čechách 3,5)
- VTL plynovod KZP Příbram-Háje – Leletice
1999
- VTL plynovod KZP Příbram-Háje – Leletice, starší doba železná (Archeologie ve středních Čechách 4)
- Vysoký Chlumec, hrad, 16.-20. stol.
2000
- Obděnice, čp. 4, 13.-20. stol.; výzkum v rámci projektu Skanzenu Vysoký Chlumec (Archeologie ve středních Čechách 5)
- Vysoký Chlumec, hrad, 15.-17. stol.
2001
- Rejkovice – Plešivec; grantový projekt do r. 2004 (Archeologické rozhledy 2006)
- Rožmitál pod Třemšínem, zámek, 17.-20. stol. (Podbrdsko X)
2002
- Svaté Pole, vodovod, 16. stol. (Archeologie ve středních Čechách 7)
- Arnoštovice, okr. Benešov, čp. 3, 18.-20. stol.; výzkum v rámci projektu Skanzenu Vysoký Chlumec, 1. etapa
2003
- Arnoštovice, okr. Benešov, čp. 3, 18.-20. stol.; výzkum v rámci projektu Skanzenu Vysoký Chlumec, 2. etapa-dokončení
- Starosedlský Hrádek, hradiště, starší doba železná; výzkum v rámci projektu identifikace lokalit ze starší doby železné (ARGE 2004)
2004
- Rožmitál pod Třemšínem, čp. 50, 16.-20. stol.
- Mašov, čp. 10, 14.-20. stol.; výzkum v rámci projektu Skanzenu Vysoký Chlumec
2005
- Dubno, silniční obchvat
2006
- Dolní Hbity, stavba RD, zaniklý milíř, středověk-novověk
- Bor – Hrochův Hrádek, el. kabel, areál tvrze, středověk
- další viz Zpráva (pdf)
2007
- Hříměždice, el. kabel, sídlištní objekty z mladší doby bronzové
- Příbram, stavba polyfunkčního domu, zjištěna zástavba parcely od 15. století
- další viz Zpráva (pdf)
2008
- viz Zpráva (pdf)
2009
- viz Zpráva (pdf)
2010
- viz Zpráva (pdf)
2011
- viz Zpráva (pdf)
2012
- viz Zpráva (pdf)
2013
- viz Zpráva (pdf)